31 sierpnia 2023

(anty)Helicobacter pylori

 

Helicobacter pylori - przyczyna wielu chorób przewodu pokarmowego

 

Helicobacter pylori to bakteria, która jest główną przyczyną wielu chorób przewodu pokarmowego, takich jak wrzody żołądka, zapalenie żołądka czy nawet rak żołądka. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych bakterii na świecie, a jej obecność może występować u nawet połowy populacji.

 

Badania naukowe wykazały, że Helicobacter pylori jest przenoszona drogą kropelkową oraz przez kontakt z zakażonymi przedmiotami. Może być również przenoszona drogą pokarmową, na przykład przez spożycie skażonej żywności. W przypadku zakażenia, bakteria kolonizuje żołądek, powodując zapalenie błony śluzowej i uszkodzenie tkanek.

 

 

Epidemiologia

 

Zakażenie H. pylori jest jedną z najpowszechniejszych infekcji bakteryjnych na świecie. Zainfekowanych jest ok. 60% populacji powyżej 18. roku życia i ok. 30% populacji do 18. roku życia. Zakażenie rozprzestrzenia się na drodze pokarmowej gastro-oralnej oraz fekalno-oralnej. Najczęściej, bo w ok. 80%, infekcja przebiega bezobjawowo. Polska jest krajem o stosunkowo wysokim odsetku zakażonej populacji wynoszącym ok. 60–70%.

 

 

Jakie są objawy i metody leczenia?

 

Objawy zakażenia Helicobacter pylori mogą różnić się w zależności od osoby, jednak często występują bóle brzucha, zgaga, nudności, wymioty oraz utrata apetytu. Diagnoza zakażenia może być postawiona na podstawie testów oddechowych, badania kału lub endoskopii.

 

Leczenie zakażenia Helicobacter pylori polega na stosowaniu antybiotyków oraz leków hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego. W niektórych przypadkach konieczne jest również zastosowanie terapii przeciwwirusowej. W celu uniknięcia ponownego zakażenia, ważne jest dbanie o higienę osobistą oraz unikanie spożywania skażonej żywności.

 

Warto pamiętać, że Helicobacter pylori jest groźnym patogenem, który może powodować poważne schorzenia przewodu pokarmowego. Dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań diagnostycznych oraz skonsultowanie się z lekarzem w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.

 

 

Charakterystyka

 

Helicobacter pylori jest bakterią patogenną, powodującą rozwój zapalenia żołądka u każdego zakażonego, a u części z nich choroby wrzodowej (1–10%), chłoniaka MALT (lymphoid mucosa associated tissue lymphoma, 0,5%) lub raka żołądka (0,1–3%).

 

W aktualnych wytycznych europejskich (Maastricht V/Florencja) znalazło się stwierdzenie, że zapalenie żołądka wywołane H. pylori jest chorobą zakaźną, dlatego eradykacja tej bakterii jest zalecana u wszystkich zainfekowanych osób dorosłych niezależnie od objawów. W przeciwieństwie do większości chorób zakaźnych, w których terapia opiera się na znanej wrażliwości drobnoustroju na antybiotyki, leczenie H. pylori pozostaje w dużej mierze empiryczne (doświadczalne, czyli diagnozujemy, leczymy i patrzymy, jaki jest efekt).

 

Uważa się, że efektywna terapia eradykacyjna powinna charakteryzować się co najmniej 90-procentową skutecznością. Niestety w praktyce klinicznej takie wartości są rzadko spotykane i coraz częściej zmagamy się z problemem nieskuteczności terapii, którą definiujemy jako utrzymujący się dodatni wynik nieserologicznego testu w kierunku H. pylori co najmniej 4 tygodnie po ukończonym leczeniu eradykacyjnym zgodnym z aktualnymi wytycznymi i po odstawieniu wszelkich leków, które mogą wpływać na czułość testu, takich jak inhibitory pompy protonowej (IPP). Aktualne wytyczne głównych towarzystw gastroenterologicznych na świecie (Maastricht V/Florencja, konsensus z Toronto, wytyczne American College of Gastroenterology) zgodnie stwierdzają, że optymalne leczenie eradykacyjne powinno być skuteczne już przy pierwszej próbie. Prawdopodobieństwo pomyślnej eradykacji maleje z każdą kolejną próbą terapii, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby wyeliminować czynniki, które mogą się przyczynić do niepowodzenia leczenia.

 

Farmakoterapia

 

Farmakoterapią zajmuje się lekarz.

 

Jeśli jest podejrzenie, diagnozować się. Jeśli wynik dodatni, leczyć. Jeśli leczyć to dobrze i skutecznie (zgłębić wiedzę i przyłożyć się do tego). Wiedzieć, że jest kilka metod leczenia: farmakologia, dietoterapia, fitoterapia, ziołolecznictwo.  Wiedzieć i pamiętać, że farmakoterapia (leki) zaburza homeostazę mikrośrodowiska jelit, co wiąże się z nieznanymi konsekwencjami zdrowotnymi (np. wystapieniem dysbiozy po eradykacji w postaci przerostu grzybiczego (Candida), SIBO, inne).

 

 

Dietoterapia

Obecnie nie są dostępne jednoznaczne wytyczne dotyczące postępowania żywieniowego w zakażeniu H. pylori. Zwraca się uwagę przede wszystkim na przestrzeganie zasad racjonalnego żywienia i lekkostrawność diety, jeśli występują nasilone objawy dyspeptyczne (niestrawność). Warto ograniczać produkty, które nasilają dolegliwości takie jak ból w górnej części brzucha, uczucie pełności i ciężkości po jedzeniu oraz nudności i włączać jak najwięcej produktów o działaniu bakteriobójczym, np. czosnek, miód, imbir (jeśli nie wywołują dolegliwości), a także ograniczać nawyki, które mogą wspierać rozwój bakterii i nasilać proces chorobotwórczy (nie jeść produktów przetworzonych, tłustych, smażonych, przesolonych, przecukrzonych, nadmiernie doprawionych i nieprawidłowo zbilansowanych). Więcej opisuję w moim ebooku "eradykacyjna pigułka Helicobacter pylori". Poniżej fragment: 

 

Produkty wspomagające naturalną eradykację HP (profilaktyka i wsparcie leczenia infekcji żołądkowych)→te 10 produktów jedz codziennie🙏🏻
🫐owoce jagodowe 100 g
🍷sok z żurawiny lub/i aloesu 50-250 ml
🥦kiełki brokuła 50 g lub warzywa kapustne 100 g
🍾olej z czarnuszki 5-10 g
🍯miód 15 g
🧄czosnek 1 ząbek
☀️imbir lub/i kurkuma 1 cm świeżego korzenia lub jako przyprawa do posiłków
🍵zielona lub/i czerwona herbata 1-2 filiżanki
🫗kleik z siemienia lnianego z 1 łyżki nasion
🧂zioła i przyprawy do posiłków

Powyższa lista pochodzi z mojego nowego e-booka „eradykacyjna pigułka Helicobacter pylori”. To pigułka wiedzy (42 strony treści, 49 zł) dot. skutecznych metod diagnostyki i eradykacji HP. Znajdziesz w nim praktyczne informacje o farmakoterapii, dietoterapii, suplementacji, probiotykoterapii i ziołolecznictwie infekcji żołądkowych.

 

WARTO❗️

🌐eBook kupisz na mojej stronie: https://www.katarzynalozynska-dietetyk.pl/eradykacyjna-pigulka-helicobacter-pylori

Pomagam dietą, nie lekami.

Katarzyna Łożyńska Dietetyk Logo

media

pomoc

oferta

Facebook

 

Instagram

 

TikTok

 

YouTube

 

Spotify

Wszelkie prawa zastrzeżone Katarzyna Łożyńska

MENU